Русија и Украјина су у сукобу једна са другом откако је земља постала независна 1991. Последњих година, тензије између две земље су се појачале, са Русијом која је анектирала Крим 2014. и интервенисала у име проруских сепаратистичких група које се боре против украјинске влада у источној Украјини.
Међутим, важно је напоменути да вец́ина становништва у Украјини не подржава ове сепаратистичке групе или руску владу.
Ево зашто су Русија и Украјина у сукобу и шта можемо очекивати од будуц́ности овог сукоба.
Русија гомила трупе на граници са Украјином
Сергеј Лавров, руски министар спољних послова, упозорио је да би Европа поново могла да се суочи са „кошмаром оружаних сукоба“.
Он је на Европској безбедносној конференцији у Шведској изнео идеју о стварању новог европског безбедносног пакта, чиме би се спречило ширење НАТО алијансе даље на исток.

Уколико Русија буде тражила конфликт са Украјином, могла би да претрпи „озбиљне последице“, поручио је Ентони Блинкен, амерички државни секретар.
Састанак је одржан пошто Русија повећава број бојника у близини границе са Украјином.
Спрема ли се напад Русије на Украјину?
Украјина и њено окружење сведоче сталним тензијама са суседном Русијом последњих осам година, током којих се у више наврата ударало у ратне бубњеве, понекад између две земље, а понекад између Русије и западног табора у знак подршке Кијеву.
На основу оптужби да се на границама Украјине накупило преко 175.000 руских војника, може се закључити да се Русија спрема за рат, иако то негира, што подиже тензије и прети новим ратом.
Говоримо о опкољавању Украјине са три стране: Крима и Црног мора на југу, Донбаса на истоку и белоруског севера, први пут од 2014. године због значајног побољшања односа Москве и Минска у последње време, а успостављање великог и широког савеза између Русије и Белорусије у региону.
Не треба искључити да окидач за потенцијални рат може бити терористичка операција која ц́е довести до размене оптужби за одговорност, односно атентата или десетинама атентата који су се догодили у Украјини и њеним окупираним територијама током протеклих година.
Рат би такође могао да подстакне покушај „пуча“ против власти у Кијеву уз руску подршку, на шта је прошлог петка отворено алудирао председник Володимир Зеленски.