
Ово су новине које предвиђа Опште упутство које је републички јавни тужилац Бранко Стаменковић данас представио на седници Сталне радне групе за безбедност новинара.
Он то упуство послао тужилаштвима, а циљ је подизање безбедности новинара.
Новина је и што је за непоступање по обавезујућем упутству предвиђена могућност покретања дисциплинског поступка против одговорних лица у тужилаштву.
Представници новинарских и медијских удружења, поздравили су овај потез републичког јавног тужиоца и оценили да је то искорак у стварању услова за ефикасније реакције у случајевима када је угрожена безбедност новинара.
Представник МУП Слободан Малешић известио је да је полиција ревидирала списак контакт особа, па ће тако новинарима и представницима удружења бити доступно 99 полицијских службеника који ће преузимати све пријаве за нападе у регионима које покривају.
Ове промене су резултат четворогодишњег рада Сталне радне групе за безбедност новинара, као и спроведених анализа рада унутар Тужилаштва и МУПа.
Поводом неуједначених података о случајевима угрожавања безбедности новинара, Републичко јавно тужилаштво је урадило ревизију евиденције у односу на базе података које се воде НУНС и УНС, оа је тако установљено да тужилаштво у својој евиденцији није имало 21 случај који су се налазили у базама удружења, од чега 13 догађаја није раније било евидентирано, а 8 случајева није у смислу заштите безбедности новинара или у вези са новинарским послом.
Тужилаштво новим обавезујућим упутством прецизира начине евидентирања и обавезује тужилаштва под претњом дисциплинским мерама да уредније води евиденције.
С друге стране, Бранко Стаменковић је навео да у евиденцијама НУНС-а и УНС-а има и случајева који или не представљају угрожавање безбедности новинара или нема убедљивих доказа да је кривично дело учињено у вези са новинарским послом.
НУНС и УНС према договору доставили су своје евиденцијеовогодишњих напада, притисака, претњи новинарима и медијским радницима, међукојима су и случајеви у којима је тражено од полиције и тужилаштва да утврде шта се догодило.
Договорено је да се пронађе нови начин евидентирања напада који ће допринети уједначавању података о броју и врсти кривичних дела учињених на штету новинара.
Када је реч о прегледу стања у 2020. години до 15. децембра, у евиденцији РЈТ регистровано је 49 предмета који се везују за безбедност новинара. Од тог броја, у 3 предмета је донета осуђујућа пресуда, у 2 предмета донета је одлука да нема места покретању припремног поступка против малолетног лица, у 7 предмета донето је решење о одбацивању, у 5 предмета донета је службена белешка.
У једном предмету у току је поступак пред судом по оптужном акту јавног тужиоца, у 13 предмета у току је поступак спровођења доказних радњи, у 15 предмета у току је поступак по захтеву за прикупљање потребних обавештења а у 3 предмета разматра се чињенично стање ради доношења одлуке. У 14 предмета идентитет починиоца није откривен.
Стална радна група за безбедност новинара припремила је и Акциони план за нареднедве године који обухвата низ активности којима ће се унапредити рад СРГ, како би се створили бољи услови за кривично правну заштиту новинара и медијских радника. Представник ОЕБС-а у Сталној радној групи информисао је присутне да ће ова организација наставити да подржава њен рад кроз директну помоћ активностима и пројектима дефинисаним новим Акционим планом.