Mohamed Bager Kalibaf: Taktika SAD neuspešna

PREDSEDNIK iranskog parlamenta i glavni iranski pregovarač Mohamed Bager Kalibaf izjavio je danas da se američka strategija čiji je cilj, kako je naveo, bio da oslabi sposobnost Teherana da kontroliše Ormuski moreuz, obila o glavu Sjedinjenim Američkim Državama.

– Hteli su da kazne Iran. Umesto toga, kaznili su sebe trocifrenom cenom nafte. Strategija – čista 10-ka – napisao je Kalibaf na platformi X.

Cena sirove nafte tipa Brent, koja predstavlja globalni referentni standard, privremeno je danas premašila 100 dolara po barelu nakon što je jemensa pobunjenička grupa Huti napala dva saudijska naftna tankera.

Sukob između SAD i Izraela sa Iranom izazvao je globalnu energetsku krizu.

Međunarodni monetarni fond (MMF) ranije ovog meseca snizio je prognozu globalnog privrednog rasta zbog tog sukoba, ocenjujući da će on dovesti do "umerenog usporavanja". MMF je procenu rasta smanjio sa 3,1 na 3,0 odsto.

ПРОЧИТАЈТЕ
TRAMP PONOVO UZDRMAO TRŽIŠTA: Odustao od obnove trgovinskog sporazuma između SAD, Meksika i Kanade - oglasili se iz Vašingtona

Mohamed Bager Kalibaf: Taktika SAD neuspešna

Mohamed Bager Kalibaf: Taktika SAD neuspešna

Вруће ове недеље

Нове публикације

Популарне категорије