Какао је познат као главни састојак чоколаде коју сви радо употребљавају у исхрани, али оно што многи не знају је да прича о чоколади почиње још давно, у доба древне цивилизације Маје и Астека.
Наиме, чоколада је раније представљала статусни симбол, те су је могли конзумирати само имућнији, па је иста ситуација и када је какао у питању. Сам какао који је саставни део чоколаде, у Европу је први донео Кристофер Колумбо 1502. године из Америке, одакле какао и потиче.
Раније је какао био производ од којег се правило пиће, а данас је неизоставни састојак скоро сваког дезерта. Постоји више врста какаоа, па како какао сам има горак укус, од њега настаје какао прах, какао путер и чоколада, која у себи има шећер и млеко у праху који јој дају сладак укус.
Такође, треба знати да постоји и органски какао од којег је најздравији арибба какао који представља специјалну сорту из Еквадора, те не чуди што је ова врста веома тражена, јер је и сама производња правог арибба какаоа веома добра и засигурно веома здрава.
Сви воле слатко, у мањим или већим количинама, те је сигурно да је свако јео барем једном какао, али је такође сигурно да многи не знају како се заправо производи најквалитетнији какао. У даљем тексу ћете имати прилику да прочитате како се производи какао, као и за шта се све може користити поред исхране.
Биљка какаовац – главни извор какаоа
Какаовац је тропско дрво из породице слезова. Аутохтона је врста тропских и кишних шума Јужне и Централне Америке, али се може наћи и у прашумама Амазона. Ова биљка расте у дивљни и може да достигне висину до 20 метара. Живот какаовца траје око 150 година, а стабло какаовца је познато као и храна богова. Биљка какаовац је главни кривац за постојање какаоа.
Дон Хермас Цортес је 1520-тих године први пут донео махуне какаовца у Шпанију из Америке, одакле се ширење наставило по целој Европи. Заједно са махунама какаовца у Европу је стигла и комплетна технологија за производњу какаоа. Какао је добио назив по биљки какаовац, али сама биљка није веома позната међу људима који свакодневно користе какао у исхрани и у разне друге сврхе.
Дуготрајан процес производње какаоа
Какао је веома квалитетан и здрав састојак који се проиводи на један не тако лаган начин. Наиме, какао се добија из биљке какаовца која може садржати и до три хиљаде семенки. Зрна ове биљке се прже и мељу, те је процес сличан као код зрна кафе у производњи кафе. Оно што је веома важно, и што представља први и најважнији корак у производњи је одабир квалитетне и здраве биљке, како би зрно какаоа било квалитетно и како би сам производ који се добија употребом какаоа био квалитетан, хранљив и здрав.
Тек убрана зрна какаоа се морају добро осушити пре процеса ферментације. Углавном се остављају на сунцу уз обавезно покривање лишћем банана. Прва фаза у производњи квалитетног какаоа подразумева чишћење зрна какаоа како би се уклониле све нечистоће. Након чишћења следи пржење којим се развија посебан укус какаоа. Када се зрно добро упржи на ред долази дробљење зрна. Зрно се дроби у дробилици где долази до одвајања љуске и клице од језгра и настаје такозвани какао лом.
Последњи корак у производњи какаоа подразумева млевење, то јест процес када какао зрно нестаје и ствара се какао маса. Даљом обрадом ове масе се добија или чврста какао маса или течни какао маслац, те сваки даљи ток производње зависи искључиво од тога шта је коначан и последњи продукт који се жели добити.
Какао као лек за многе тегобе
Још у древним рецептима пронађено је да се какао употребљавао у верске, кулинарске, али и у медицинске сврхе. Раније се какао користио за прављење пића које је било главно пиће елите, док су народи Астека какао мешали са листовима дувана и правили на тај начин цигарете. Какао је био врло вредан и цењен производ у историји, а верује се да је какао веома добар афродизијак који се везује за чињеницу да је управо какао напитак био омиљено пиће Казанове.
Дневна доза какаоа има природно висок садржај хрома и бакра, а такође је и извор калијума, магнезијума, мангана и цинка, те не чуди што је многима управо какао главни напитак за почетак дана . Бројне су предности какаоа, али као и са конзумирањем било чега у животу, па тако и какаоа, треба бити умерен, имати границе и знати право порекло производа који уносимо у наш организам. Зато се пре сваке куповине и употребе какаоа добро информишите како бисте уживали у свим благодетима које овај састојак пружа.